Видяна 59 пъти
Тридесет и шест общински кмета подкрепиха обща позиция относно политиките на местните власти за управление на отпадъците!
Сдружение на Югозападните общини организира обща пресконференция на кметове на общини от Югозападна България, за да представи позицията им във връзка с местните политики по управление на отпадъците.
Кметовете коментираха, че е необходимо цялостно преразглеждане на процесите в управлението на отпадъците и предприемане на мерки за постигане на баланс между обществената значимост на дейностите по поддържане на чистота и социалната поносимост на размера на такса битови отпадъци. Постигането на този баланс ще гарантира прекратяване на системното дофинансиране на дейностите за чистота и ощетяването на други сфери от социално – икономическия живот на общините.
Очакваното повишаване на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г., инфлационните процеси, разходите за поддръжка на вече изградени инсталации и съоръжения и други, независещи от общините фактори, ще задълбочат системният дефицит във финансирането на услугата, ако не бъдат своевременно предприети мерки за ограничаване на този процес. Тези мерки са още по-наложителни сега, за да гарантират плавното преминаване от 1 януари 2026 г. към новия начин на формиране на такса смет. Една от мерките за намаляване на дефицита е плавното повишаване на такса битови отпадъци.
Те декларираха, че продължават активната работа за мотивиране и ангажиране на хората и бизнеса за разделно събиране при източника и висококачествено рециклиране на чисти отпадъци.
Всички присъстващи изразиха мнение, че без подкрепата на централната власт и останалите отговорни институции, общините сами трудно ще се подготвят да въведат въвеждането принципа „замърсителят плаща“ и ще постигнат целите за рециклиране.
Категорично са необходими законодателни промени в нормативната уредба, касаеща местните данъци и такси, които да дадат възможност за разширяване на собствената приходна база на общините и повече правомощия и самостоятелност за провеждане на местни политики.